eko-dizajn

udržateľný dizajnRenault Scenic E-Tech 100% elektrický

Renault Scenic E-Tech 100 % elektrický stelesňuje záväzok skupiny Renault
k udržateľnému rozvoju. Ako priekopník v tejto oblasti využíva vozidlo optimalizované procesy a obsahuje minimálne 18 % recyklovaných materiálov ¹  a 24 % recyklovaných materiálov z obehového hospodárstva⁽²⁾ ⁽³⁾. V závere životnosti je možné recyklovať 90 % hmotnosti vozidla vrátane batérie pomocou priemyselných recyklačných kanálov. Vozidlo vyrobené vo Francúzsku predstavuje cestu k zodpovednejšej a bezpečnejšej mobilite. 

viac ako 50 % batérie je možné recyklovať

Konštrukcia Renault Scenic obsahuje takmer 40 kg recyklovaných plastov⁵. Počas výroby sa hliníkové odrezky lisujú a vracajú späť k pôvodnému dodávateľovi, ktorý ich následne zapojí naspäť do výrobného cyklu.

Priestor pre ekologický komfort

V priestore pre cestujúcich je čalúnenie, poťah volantu, poťah palubnej dosky aj koberce vyrobené väčšinou z recyklovaných materiálov a zároveň nie sú živočíšneho pôvodu.⁶ To znamená, že textílie použité v interiéry obsahujú 100 % recyklovaných materiálov. ⁷

Z veľkej časti recyklovaná batéria

Batéria je z väčšej časti recyklovateľná, a to z 65 %⁸. Skladá sa z 12 modulov, ktoré je jednoduché vymeniť vo viac ako 20 európskych strediskách na opravu batérií. V prípade, že je batéria je na konci životnosti v dostatočne dobrom stave, je možné ju opäť použiť k ukladaniu energie pre rôzne účely.

recyklovaný komfort

V priestore pre cestujúcich 100 % elektrického vozidla Scenic E-Tech sa nepoužíva koža – nahradila sa recyklovanými materiálmi. Tieto materiály majú nižšiu uhlíkovú stopu ako koža bez toho, aby sa znížila vizuálna kvalita alebo pocit pohodlia.

Recyklovaná látka ‒ Renault Scenic E-Tech 100 % elektrický
sedadlá: 87 % recyklovaných vlákien pre tkaniny v ikonickej verzii
palubná doska ‒ Renault Scenic E-Tech 100 % elektrický
3) Konštrukcia palubnej dosky: až 80 % recyklovaných materiálov
solarbay ‒ Renault Scenic E-Tech 100 % elektrický
panoramatická strecha solarbay® z nepriehľadného skla: sklo vyrobené z minimálne 50 % recyklovaných materiálov

prvoradá ambícia

Youtube je deaktivován. Povoliť uloženie sociálnych súborov cookie pre prístup k obsahu videa.

podpora obehového hospodárstva

Navrhovanie vozidiel v súlade s filozofiou obehového hospodárstva je prvoradou ambíciou skupiny Renault. Skupina chce byť na čele obehového hospodárstva používaním tkanín, plastov, skla a kovov, ktoré obsahujú recyklované materiály, renováciou náhradných dielov alebo opätovným používaním batérií a do roku 2030 chceme dosiahnuť 33 % recyklovaných materiálov z recyklácie svojich vlastných vozidiel.

¹ podľa normy ISO 14021.

² vrátane materiálov recyklovaných v súlade s normou ISO 14021 a odrezkov alebo zbytkov z výroby, ktoré sa opätovne ktorá sa opätovne začlenia do výrobných procesov priamo v priemyselnom závode

³ dáta na základe 87 kWh batérie, odhad sa v súčasnosti konsoliduje.

⁴ väčšinovo recyklovateľný výrobok, miera recyklovateľnosti zaokrúhlená na 90 %, skutočná hodnota vyššia než 89,72 % jeho hmotnosti v súlade s európskou smernicou 2005/64/ES o schvaľovaní typu motorových vozidiel s ohľadom na ich ďalšie použitie, recyklovateľnosť a využiteľnosť

⁵ tj. podiel 17 %  termoplastov a polyuretánových pien vo vozidle na celkové hmotnosti (239 kg).

⁶ v závislosti od verzie

⁷ k dispozícií u verzie techno, ktorá predstavuje viae než 50 % predpokladaných predajov v roku 2024.

⁸ väčšinovo recyklovateľný výrobok na báze priemyselných recyklačných procesov dostupných v Európe do roku 2025